Saçaklı Mantı Hamuru Nasıl Yapılır – Nefis Lezzetli Tarifler

Saçaklı Mantı Hamuru Nasıl Yapılır

Saçaklı Mantı Hamuru Nasıl Yapılır
Bu Tarife Oy Ver
Teşekkürler

Saçaklı Mantı Hamuru Nasıl Yapılır ? Mantı Yapımı

Saçaklı mantı hamuru nasıl yapılır ? Mantı yapımı.Sizlere bugün mantı tarifim var.Ama bildiğiniz hazırlaması zor mantılardan değil.Çabucak hazırlayabileceğiniz bir mantı.Bu saçaklı mantı Balıkesir yöresine ait olan bir ismi de çıngıllı dır.Çıngıllı yani saçaklı mantı tavuk ve tavuk suyu nohutlu olarak pişirilir.

Saçaklı Mantı Hamuru Nasıl Yapılır
Saçaklı Mantı Hamuru Nasıl Yapılır

Sizlere mantının hamurunun tarifini vereceğim.Pişirme aşaması nasıl pişirilir daha önce yazılarımda mevcuttur.buradan ayrıntılı tarifini bulabilirsiniz.

.Tariflerimiz hem yazılı hemde videolu olarak hazırlanmaktadır.Kolaylıkla tariflerimizi hazırlayabilirsiniz.Hemen saçaklı mantı hamuru nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim

Saçaklı Mantı Hamuru İçin Malzemeler

  1. 1 Adet yumurta
  2. 2 Su bardağı su
  3. Tuz
  4. Aldığı kadar un . Sert bir hamur olacak

Youtube kanalımıza abone olun en yeni tarifleri kaçırmayın

NEFIZLEZZET 1 e1564950340129

nefis lezzetli tarifler

Saçaklı Mantı Nasıl Yapılır ? Diğer İsmi Çıngıllı Tarifi – Nefis lezzetli tarifler

Saçaklı Mantı Hamuru Nasıl Yapılır ?

Saçaklı mantı hamuru nasıl yapılır ?Saçaklı mantı hamurunu hazırlamak için derin bir kap içine yumurta tuz su döküyoruz.İyice karıştırıyoruz.

Daha sonra un ilavesini yapıyoruz.Un ilavesi mantı hamuru biraz sert bir hamur olacağından bildiğiniz hamurlar gibi değilde sert olmasına özen gösterin.

Hazır olan hamuru iki parçaya bölüyoruz.Her bir parçayı ister oklava ister merdane ile açıyoruz.Çok ince olmayacak şekilde bir hamur elde ediyoruz.

saçaklı mantı
saçaklı mantı

Hazırlanan yufkayı fırında biraz bekletiyoruz.10 Dakika kadar beklediği zaman yeterli.Mantı hamurunu kesim aşamasında birbirine yapışmaması için bu işlem.

Fırında çok ta kurutmayın parçalanır hamur.Diğer hamura da aynı işlemi yapıyoruz.Hazır olan hamurun yani yufkanın bir tanesini oklavada yuvarlıyoruz yani sarıyoruz.

Oklavayı içinden çıkarıyoruz.Bıçak ile ne çok kalın ne çok ince olacak şekilde kesiyoruz.Kestiğimiz parçaları elimiz ile dağıtıyoruz.Bir fırın tepsisine alıyoruz.

Tekrar kızgın fırına alıyoruz.İyice fırında kurutuyoruz.Eğer bu mantıyı yaz aylarında yapacaksanız o zaman fırına gerek yok .Sıcak havada hemen kuruyacaktır.Kışlık yemek için istediğiniz kadar ölçüyü çoğaltabilirsiniz.

Saçaklı mantı hamuru diğer ismi çıngıllı yapımı bu şekilde.Videoyu izleyerek çok daha kolay hazırlayabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.