Doldurma Patlıcan Turşusu – Nefis Lezzetli Tarifler

Doldurma Patlıcan Turşusu

PATLICAN TURŞUSU
Bu Tarife Oy Ver
Teşekkürler

Doldurma Patlıcan Turşusu-Anne Usulü

Doldurma patlıcan turşusu.Anne usulu ile hazırlanan doldurma patlıcan turşusu tarifim var .Turşu sofralarımızın olmazsa olmazı.Kış aylarında yemeklerin yanına yakışan sebzelerden tuz ve sirke ile karıştırılarak asitli çözeltide bir süre bekletilerek uzun süre saklanabilecek hale getirilmesidir

.Sizlere sitemizde  bir çok turşu tarifi verdim .Sıra patlıcan turşusunda.Doldurma patlıcan turşusu.Üstelik anne usulu ile hazırlayacağız.

Biraz zahmetli olsa da bu turşunun tadına doyum olmuyor.Her aşamasının anlatıldığı videoyu izleyerek  patlıcan turşusunu sizlerde evinizde hazırlayabilirsiniz..Mis gibi kış aylarında bu turşuyu bol bol tüketin. Artık turşu kurma mevsimi geldi.

Her çeşit meyve ve sebzeden turşu kurulur.Sizlere elimizden geldiği kadar hem yazılı resimli olarak hemde videolu olarak tarifleri her ayrıntısını anlatarak veriyoruz.

Videolu tariflerimiz youtube kanalımız olan Nefis lezzetli tarifler kanalımızda yayınlanmaktadır.Kanalımıza abone olarak yayınlanan tarifleri ilk izleme şansına ulaşabilirsiniz.Hemen doldurma patlıcan turşusu nasıl hazırlanır ? gelin hep  birlikte öğrenelim

PATLICAN TURŞUSU
PATLICAN TURŞUSU

Patlıcan Turşusu İçin Malzemeler

 1. Patlıcan
 2. Yeşil domates
 3. Kapya biber
 4. Yeşil biber
 5. Acı biber
 6. Havuç
 7. Sarımsak
 8. Tuz
 9. Sirke

Nefis Lezzetli Tarifler Youtube Kanalımıza Abone Olun

NEFIZLEZZET 1 e1564950340129

nefis lezzetli tarifler

Patlıcan Turşusu Videolu Tarif

Nefis Lezzetli Tariflerde Bugün yine bir turşu tarifi var. Patlıcan turşusu.Şimdi turşu hazırlamanın tam zamanı.Sıra patlıcan turşusunda.Doldurma patlıcan turşusu.Üstelik anne usulu ile hazırlayacağız.Biraz zahmetli olsa da bu turşunun tadına doyum olmuyor.Her aşamasının anlatıldığı patlıcan turşusunu sizlerde evinizde hazırlayın.Mis gibi kış aylarında bu turşuyu tüketin

Doldurma Patlıcan Turşusu Tarifi

Doldurma patlıcan turşusu. Patlıcan turşusu hazırlamak için bir tencere içine bir litre su döküyoruz.Ocağa kaynamaya koyuyoruz.Ben 4 kilo patlıcan kullandım.

Bahçemden topladığım patlıcanlar ile hazırladım.İstediğiniz ölçüde patlıcan ile hazırlayabilirsiniz.Ocakta kaynayan suyun içine patlıcanları bırakıyoruz.Arada çevirerek patlıcanları 10 dakika kaynatıyoruz.10 Dakika sonra ocaktan patlıcanları alıyoruz.Soğumaya bırakıyoruz.

Patlıcanlar çok ise bu işlemi bir kaç kez yapmanız gerekebilir.Patlıcanlar soğur iken bizde iç malzemesini hazırlıyoruz.İç malzemesi için diğer malzemeleri bıçak ile doğruyoruz.

Patlıcan Turşusu
Patlıcan Turşusu

Her malzemeden 4 yada 5 det kullandım.Eğer elinizde var ise birde bu malzemelere lahana ekleyin.Her malzemeyi bıçak ile doğradıktan sonra doğranan iç malzemesinin içine 4 yemek kaşığı tuz ve 1 bardak sirke karıştırıyoruz.

4 Kilo patlıcan için 4 kaşık tuz kullanılacak.Hazır olan iç malzemesini patlıcanların içine dolduruyoruz Bir iç yardımı ile patlıcanları bağlıyoruz.İç malzemesi dökülmemesi için.

Bir kavanoza doldurduğumuz patlıcanları yerleştiriyoruz.Patlıcanların üzerine bir bardak ile baskı uyguluyoruz.Baskı uygulandığı zaman patlıcanlar salamurayı salacaktır.1 Su bardağı sirke ilave ediyoruz.

Doldurma Patlıcan Turşusu
Doldurma Patlıcan Turşusu

Toplamda 2 su bardağı sirke kullanmış oluyoruz.Bir bardağı iç malzemesine bir bardağı patlıcanlar için kullandık.Kavanozun içine çubuklar ile baskı yapıyoruz ki patlıcanlar kuruda kalmasın salamuranın içinde kalsın.

Bir gün sonra salamura patlıcanların üzerine çıkmadı ise biraz daha sirke dökün .Sıkı sıkı kapağını kapatıyoruz.Karanlık bir ortamda kış aylarına kadar bu turşuyu bekletiyoruz.Daha sonra tüketiyoruz Afiyet olsun

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Haşlama Biber Turşusu-Karabiberli – Nefis Lezzetli Tarifler6 ay önce
 • […] Kaşık Ye Turşusu yemek tarifleri Aç Ye Bitir Turşu Yuvarlama Turşu yemek tarifleri Doldurma Patlıcan Turşusu yemek tarifleri Kavanozda Burma Turşu Tarifi yemek tarifleri […]

 • Kaşık Kaşık Ye Turşusu – Nefis Lezzetli Tarifler6 ay önce
 • […] Kaşık Ye Turşusu yemek tarifleri Aç Ye Bitir Turşu Yuvarlama Turşu yemek tarifleri Doldurma Patlıcan Turşusu yemek tarifleri Kavanozda Burma Turşu Tarifi yemek tarifleri […]