Nefis Lezzetli Tarifler-Videolu Yemek Tarifleri Bloğu Nefis Lezzetli Tarifler Article headline Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ? Nefis Lezzetli Tarifler-Videolu Yemek Tarifleri Bloğu Ana içeriğe atla

Patlıcan Kızartmasını Bu şekilde Yapın-Yumurtasız Hiç Yağ Çekmiyor- Çıtır Patlıcan Kızartması

Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ?

Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ?
 Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ? Güneşte Domates Kurutmak-Domates kurusu

Fırınsız güneşte domates nasıl kurutulur ? Fırınsız olarak güneşte domates kurutmak. Güneşte domates kurutmak en kolay hazırlanan bir tarif.

 Domates kurusu yaz aylarında güneşin sıcağın bol olduğu zamanlarda yaz domateslerini sıcak güneşe koyup kurutularak elde edilir.

 Yaz aylarında kurutulan domatesin lezzeti kış aylarında seralarda yetişen domateslere benzemez. mis gibi yaz domates kokusu lezzetini içinde barındırır.

Kurutulan domatesler kış aylarında kahvaltılarda sos olarak yemeklerde kullanarak tüketilir. Güneşte domates kuruturken domateslerin üzerinin pas olmaması küflenmemesi gerekir.

 Gündüz sıcakta duran domatesleri gece almamız gerekir.Gece hava çiğ olacağı için kuruyan domateslerin üzerinin ıslanmasına yol açar.

Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ?

Bu ıslaklıkta domateslerin kurumasından çok ıslanmasına ve üzerinin kararmasına küflenmesine yol açar. Bu da sağlık açısından çok sakıncalıdır. 

Gece alınan domatesleri sabah tekrar güneşe koymamız gerekir.Eğer balkon gibi üzeri kapalı bir ortamda ise o zaman gecede balkonda durabilir. İstediğiniz kadar domates ile domates kurusu hazırlayabilisiniz.

 Ayrıca  videolu tarifede bakabilirsiniz.Sizlere kış hazırlıkları kapsamında bloğumda daha bir çok faydalı tarifler verdim. 

Bunlar yaprak kurma, turşular, konserveler, tarhanalar,Bazı tariflerin linklerini de aşağıya bırakıcam . gerekli olan aradığınız bir tarif ise bakabilirsiniz. 

Yada kış hazırlıkları etiketi ile arama yapabilirsiniz. Sizlere domates nasıl kurutulur bazı püf noktaları anlattıktan sonra hemen hazırlama aşamasına geçelim.

Asla Bozulmayan Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Yapılır 

Kış için taze erik nasıl saklanır

Doldurma patlıcan turşusu

yuvarlama biber turşusu

Aspirinli domates turşusu

Uzun süre dayanıklı bozulmayan kışlık biber turşusu

Doğrama patlıcan turşusu

Susuz Sirkesiz Limonsuz Domates Tursusu

Fırınsız Güneşte Domates Kurusunda Kalori

 • 100 Gramlık 1 Porsiyon domates kurusunda 212 kalori vardır.
 • Toplam 12  Porsiyon.
 • Hazırlama Süresi 25 Dakika.
 • Toplam Süre 25 Dakika.

Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ? Malzemeler

 1. Domates
 2. Tuz
 3. Bol güneş

Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ? Domates Kurusu


Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ? Resimli Tarifi

Domates

Domates kurutmak

Güneşte domate kurutmak

Güneşte domates nasıl kurutlur

Güneşte domates nasıl kurutlur

Güneşte domates kurutmak

Güneşte domates kurutmak

Kuru domatesler

Kuru domatesler

Kurumuş domatesler


Kurumuş domatesler

Kurumuş domatesler

Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ? Tarifi

 • Domatesleri bol suda yıkıyoruz.
 • Bir fırın tepsisine yağlı kağıt seriyoruz.
 • Domatesleri 4 e bölerek doğruyoruz.
 • Doğranan domateslerin üzerine bol tuz serpiyoruz.
 • 24 Saat sonra domatesleri alt üst çeviriyoruz.
 • Tekrar domatesleri güneşe koyuyoruz.
 • Bu şekilde hergün domatesleri ters yüz yapıyoruz.
 • Toplamda 5 gün içinde domatesler tamamen kuruyacaktır.
 • Kuruyan domatesleri bir kavanoza yada bir torba içine koyabilirsiniz.
 • Kış aylarında kullanacağınız zaman sıcak suda bir kaç dakika tuttuğunuz zaman domatesler yumuşayacaktır.
 • Kahvaştılarda yemeklerde balıklarda kullanabiirsiniz.
 • Afiyet olsun
Fırınsız Güneşte Domates Nasıl Kurutulur ?

Yorumlar

Nefis Lezzetli Tarifleri Youtube de Takip Edin

Popular Tarifler

Domates Soslu Aci Biber Turşusu

Bu Turşu Yıllara Meydan Okuyor-Yıllar Sonra Bile Aynı Tazelikte-Domates Soslu Acı Biber Turşusu Bugün domates soslu acı biber turşusu tarifim var. Bu turşu Yıllara Meydan Okuyor öyle bir turşu ki yıllar sonra bile aynı tazelikte duruyor .Bu turşu yıllarca bozulmadan duruyor. .Domates soslu acı biber turşusu balık biber ile hazırladım. Balık biber ile hazırlamamın sebebi balık biberler çok aşırı acı olmaz. Herkesin yiyebileceği acılıkta bir biber cinsi. İstediğiniz daha acı biberler ile de bu turşuyu yapabilirsiniz . Ölçüler bire bir ölçülerdir. Ölçüleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz . Diğer turşu tariflerime BURADAN ulaşabilirsiniz İşte sizlere daha önce paylaştığım kışlık turşu tariflerimden bazılarını linkleride aşağıda. Ayrıca bloğumun Nefis Lezzetli Tarifler youtube adresinden de takip edebilir en yeni tarifleri ilk izleyebiliriniz. Aynı Gün Yenmeye Hazır Olan Yaz Turşusu Kaşık Kaşık Ye Domates Turşusu Yuvarlama Biber Turşusu Doldurma Patlican Turşusu Aspirinli Domates

Kişlik Biber Turşusu Nasıl Kurulur ?

  Kışlık Biber Turşusu Nasıl Kurulur ? Bire Bir Ölçülü Kışlık Biber Turşusu Nasıl Kurulur ? Bugün sizler için kışlık biber turşusu tarifim var. Asla yanılma şaşma yapmayan bire bir ölçülü bir turşu tarifim var arkadaşlar. Bire bir ölçülüdür. Bu turşuyu hazırlayın pişman olmayacaksınız. Biber turşusunun bir porsiyonunda 24 kalori vardır. Videoyu sonuna kadar izleyin.

Doğrama Patlican Turşusu

Doğrama Patlıcan Turşusu-Bu Turşuyu Kış İçin Mutlaka Hazırlayın Doğrama patlıcan turşusu. Bu turşuyu kış için mutlaka hazırlayın. Son derece lezzetli doğrama patlıcan turşusu tarifim . Yine çok değişik bir o kadar da lezzetli turşu.

Aspirinli Domates Turşusu Tarifi

 Aspirin İle Mucizeler Yaratmaya Hazırmısınız ?Aspirinli Domates Turşusu Tarifi Aspirinli domates turşusu tarifi.Aspirin ile mucizeler yaratmaya hazırlımısınız. İşte sizlere hiç bir yerde tarifini bulamayacağınız aspirin ile domates turşusu.Bu turşu çok eskilerden kalma. Annelerimizin hazırladığı bir tarif. Kış aylarında yaz domatesinin lezzetini bulacağınız bir tarif.Aspirinli domatesi salatalarda tüketebilirsiniz. Küçük bir hatırlatma . Yemeklerinizde kullanmayın. Sadece salatalarda kullanın.Şifa kaynağı aspirinli domates nasıl yapılır ? Aşama aşama anlatımlı olarakta videoda gösterdim.Kolaylıkla herkes bu nefis tariften faydalansın.

Patlıcan Çığırtma Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır ?

 Patlıcan Çığırtma Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır ? Patlıcan çığırtma yemeği tarifi. Patlıcan çığırtma nasıl yapılır ? Patlıcan ile yapılabilecek en kolay ve en lezzetli yemeklerden bir tanesi. Hazırlaması çok kolay olan patlıcan çığırtma yemeği ister tencerede ocakta ister fırında hazırlayabilirsiniz.  Ben sizler için tencerede ocakta hazırladım.Patlıcan çığırtma yemeği patlıcan biber sarımsak ve domates ile hazırlanıyor.  Etsiz olarak hazırlanıyor. Bu yemeğe içinde et olmadığı içinde vejeteryan yemeği diyebiliriz.Çığırtma yemeği sizler için tüm tariflerde olduğu gibi videolu olarak hazırlandı. Daha önce sizler için patlıcan ile hazırlayabileceğiniz bir çok tarif verdim.Linklerini aşağıya bırakıyorum.Hepsi patlıcan ile hazırlanan tarifler.Bir bakın derim Fırında Kıymalı Patlıcan Kebabı   Cevizli Patlıcan Reçeli Patlıcan Kapama Çiçek Patlıcan Kebabı Doğrama Patlican Turşusu Çiğ Patlıcan Konservesi Kışlık Güneşte Patlıcan Kurutma Patlıcan Çığırtma Yemeği Kalori 1 porsiyon patlıcan çığı

Yelpaze Çiçek Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcanlar Çiçek Açsın-Yelpaze Çiçek Patlıcan Kebabı Tarifi Yelpaze çiçek patlıcan kebabı. Yeni moda kebap. Kebapta artık bu son moda olacak. 4 Adet patlıcan ile hazırlayabileceğiniz kebap. Sizde kebap yapmayı

Kiş İçin Taze Erik Nasil Saklanır ?

 Kış İçin Taze Erik Nasıl Saklanır ? Asla Bozulmayan Taze Erik Saklama Yöntemi Kış için taze erik nasıl saklanır ? Taze erik saklama yöntemi. Biliyorsunuz kış aylarında erik bulmaz zordur. Özellikle hamile bayanların

Tekme Tokat Turşusu Yuvarlama Acı Biber Turşusu

 Tekme Tokat Turşusu Yuvarlama Acı Biber Turşusu Benden Size Nefis Bir Turşu Tarifi Daha Gelsin. Tekme Tokat Turşusu Yuvarlama Acı Biber Turşusu Tekme tokat turşusu.Yuvarlama acı biber turşusu.Sizlere yine çok nefis bir turşu tarifi ile geldim Bahçemdeki biberler baya bir oldu.Kızarmaya başladılar. Bazılarını kurutarak kış için sakladım.Bazılarını daha önce turşu kurdum.Bu seferde sizlere tekme tokat turşusu tarifi vereceğim.Bu turşunun bir çok ismi var. Yuvarlama turşu susuz turşu yağlı turşu gibi.Su pet şişelerine kurdum.Elimdeki acı biberden 5 adet su pet şişesi bide 1,5 litrelik kola pet şişesine koydum. Vereceğim turşunun salamura ölçüleri su pet şişesine birde kola pet şişesine göre vereceğim.Siz hangisine koyacaksanız ona göre yapın  Nasıl yaparsanız yapın her türlü turşu kış aylarında bol bol tüketiliyor. Yemeklerin yanında çorbaların yanında turşu aranıyor. Turşular içlerinde probiyotik kaynağı.  Sağlıklı bakteriler bol bol var.Bu bakterilerde sağlığımıza faydaalı bakterile

Susuz Sirkesiz Limonsuz Domates Tursusu

 Susuz Sirkesiz Limonsuz Domates Turşusu Sizler için domates turşusu tarifim var. Bu turşuda su yok sirke yok limon yok .Susuz sirkesiz limonsuz turşumu olur demeyin .

Çiğ Patlıcan Konservesi Tarifi

  Annelerimizin Hazırladığı Yöntem ile Hazırlanan Çiğ Patlıcan Konservesi Tarifi  Çiğ patlıcan konservesi.Evet arkadaşlar bugün çiğ patlıcan konservesitarifim var. Bu konserve annelerimizin hazırladığı yöntem ile hazırlandı. Çiğ patlıcan konservesinin ana malzemesi sadece patlıcan.Eskiden koca koca kazanlar ile  kış ayların tüketmek üzere meyveleri sebzeleri bu şekilde hazırlarlardı .Evet hazırlaması çok kolay olan bu konserveyi kışlık yapın hazırlayın.  Koyun bir köşede dursun. Gün gelir lazım olur.Eskiler ne demiş kısın gözü karadır. Soğuk kış aylarında kuru baklagillere bıktığınızda canınız sebzeli yemekler istediğinizde çıkarın açın bir tanesini bol suda yıkayın. Bir tencereye soğan biber yemeklere ne doğranıyorsa doğrayın salça ile birlikte kavurun koyun patlıcan konserveyi de üzerine hep birlikte kavurun kavrulduktan sonrada suyunu tuzunu verin pişsin.  İşte ailenizini bu kadar bir günlük yemek  ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Patlıcan konservesini ben çiğ olarak hazırladım.

Etiketler

Daha fazla göster